US Lacrosse
The Sport   \   Safety   \   Team USA   \   Chapters   \   Shop   \   Donate My Account

Board & Committees

US Lacrosse

Board of Directors

The development of US Lacrosse policy and priorities is determined by the leadership of volunteers from all over the country who contribute their time and expertise to US Lacrosse as members of the Board of Directors, one of the nine Board Committees, or on various sub-committees.

The US Lacrosse Board of Directors meets three times each year, in January, June and September. The Executive Committee meets with staff monthly to monitor the progress of the organization.

Name Position Location Term Exp.
Rich Morgan Chair Centennial, CO 7/31/2016
Kristen Murray Incoming Chair Wilmette, IL 7/31/2016
George Graffy Treasurer Dallas, TX 7/31/2016
Scott Hugdahl Secretary Eden Prairie, MN 7/31/2016
Carter Abbott WG Committee Chair Far Hills, NJ 7/31/2016
Jim Carboneau MG Committee Chair Holliston, MA 7/31/2017
Larry Quinn Co-Counsel Parkton, MD 7/31/2016
Tom Whiteford Co-Counsel Baltimore, MD 7/31/2016
Marc Luckett Women's Game Rep Colorado Springs, CO 7/31/2017
Jodi Blackburn Women's Game Rep South Natick, MA 7/31/2015
Jen Dorff Women's Game Rep Colorado Springs, CO 7/31/2017
Kendra Pearson Scarberry Women's Game Rep Plano, TX 7/31/2017
Legare Vest Women's Game Rep Nashville, TN 7/31/2015
Jack Light Women's Game Rep Boca Raton, FL 7/31/2017
Katie Hearn Women's Game Rep Baltimore, MD 7/31/2015
Dee Stephan Women's Game Rep Avon, CT 7/31/2016
Annie Pugh Women's Game Rep Manchester, MA 7/31/2016
Kris Snider Men's Game Rep Seattle, WA 7/31/2017
George Leveille Men's Game Rep Delmark, NY 7/31/2015
Mike McCue Men's Game Rep Haslett, MI 7/31/2016
David Link Men's Game Rep Birmingham, AL 7/31/2015
Kevin McDonald Men's Game Rep Walpole, MA 7/31/2016
Hank Molloy Men's Game Rep Cupertino, CA 7/31/2017
John Titus Men's Game Rep Richmond, VA 7/31/2017
Duane Bailey Men's Game Rep Ronkonkoma, NY 7/31/2015
Tommy Hagan Men's Game Rep Spring Hill, TN 7/31/2015
US Lacrosse Foundation
Jeff Barber Boston, Mass.
Jim Birle, Jr. New York, N.Y.
Brooks Bradley Cockeysville, Md.
Gordon Cooney, Jr. Philadelphia, Pa.
Todd Crockett Menlo Park, Calif.
Sylvie Crum Houston, Texas
John Gagliardi New York, N.Y.
Andrew Godfrey New York, N.Y.
George Graffy (non-voting member) Dallas, Texas
Kevin Hall Naples, Fla.
Frank Kelly, III Hunt Valley, Md.
Sol Kumin Boston, Mass.
Joe Macaione Wayne, Pa.
Darline Martin Boston, Mass.
Sylvester Miniter, IV New York, N.Y.
Bob Mongeluzzi Philadelphia, Pa.
Tim Monnin Charlotte, N.C.
Ed Nordberg, Jr. Chevy Chase, Md.
Kristin Noto Darien, Conn.
Rachel Ocken Bedford, N.Y.
Mike O'Rourke New York, N.Y.
John Poulton (non-voting member) Baltimore, Md.
Jack Sebastian Boston, Mass.
Scott Seymour Norwalk, Conn.
Karen Trudel-Martellucci Valley Forge, Pa.
Will Wynperle Los Angeles, Calif.

Committees & Subcommittees

Board Development Committee
Chair Vacancy
Jodi Blackburn South Natick, MA
Hank Molloy Cupertino, CA
Kristen Murray Wilmette, IL
Chip Rogers Oxford, OH
Mac Ford Reisterstown, MD
Ken Seal Baltimore, MD
Steve Stenersen (Staff Liaison)
Executive Committee
*Carter Abbott Far Hills, N.J.
Tom Whiteford Baltimore, MD
*Rich Morgan Centennial, Colo.
*George Graffy Dallas, Texas
Jim Carboneau Holliston, MA
*Larry Quinn Parkton, Md.
Kristen Murray Wilmette, IL
Steve Stenersen (Staff Liaison)
Scott Hugdahl Eden Prairie, MN
Ethics Advisory Subcommittee
Jeanne DelSignore (chair) Rochester, N.Y.
*Jodi Blackburn Natick, Mass.
Chris Brescia St. Louis, Mo.
Marti Fessenden Atlanta, Ga.
Jim Shaler Tampa, Fla.
Joe Tweed Upper Montclair, N.J.
Woody Woodson Houston, Texas
Steve Stenersen (Staff Liaison)
Finance & Audit Committee
*George Graffy (chair) Dallas, Texas
Tom Palmer Richmond, VA
Jim Kanuch Alexandria, VA
Katie Hearn Baltimore, Md.
Cara Morris (Staff Liaison)
Insurance/Risk Management Subcommittee
Valerie Walchak Springfield, Pa.
Lori Windolf Crispo Short Hills, N.J.
Sam Mandelbaum Tampa, Fla.
Mark Otto Pittsburgh, Pa.
Reed Schroeder Cincinnati, Ohio
Jon Butler Pennington, N.J.
Kris Bremer Albany, N.Y.
Bruce Griffin (Staff Liaison)
Human Resources Committee
*Duane Bailey (chair) Ronkonkoma, N.Y.
Ronald Pilgrim Maitland, Fla.
Mike McCue Haslett, Mich.
Jodi Blackburn Natick, Mass.
Lori McGowan Harrisburg, PA
Cara Morris (Staff Liaison)
Melanie Kabia (Staff Liaison)
Men's Game Committee
*Jim Carboneau (chair) Holliston, N.Y.
*Phil Connolly Danville, Calif.
*Kevin McDonald Walpole, Mass.
*Hank Molloy Cupertino, Calif.
*John Titus Richmond, Va.
Matt Holman San Diego, Calif.
Skip Lichtfuss Hanover, Ind.
Ahngelique Davis Marlton, N.J.
Gary Alabaster Alameda, Calif.
Chip Flanagan San Antonio, Texas
Kris Snider Seattle, Wash.
Eric Rudolph Atlanta, Ga.
Chuck Ruebling Morristown, N.J.
Doug McKeag Beaverton, Ore.
Bob Russell Madison, Conn.
Coaches Subcommittee
Chuck Ruebling Morristown, N.J.
Kris Snider Seattle, Wash.
John Piper Manchester, Md.
Chip Flanagan San Antonio, Texas
Jimmy Oliver Jacksonville, Fla.
Randy Mayne Evanston, Ill.
Duke Whelan Cary, N.C.
Hall of Fame Subcommittee
Thomas Keigler (Chair) Lutherville, Md.
Skip Lichtfuss Madison, Ind.
Don Zimmerman Towson, Md.
Butch West Baltimore, Md.
Howie Borkan New York, N.Y.
Jake Lawlor Far Hills, N.J.
Vincent Sombrotto Port Washington, N.Y.
David Urick Hanover, Pa.
National Team Subcommittee
Skip Lichtfuss Madison, Ind.
Terry Corcoran Crawfordsville, Ind.
Glen Miles San Juan Capistrano, Calif.
Darren Lowe New York, N.Y.
Tim Soudan Rochester, N.Y.
Officials Subcommittee
Tom Sutton Eden, N.Y.
Steve Miller Cazenovia, N.Y.
Al Blau Huntington, N.Y.
Jim Carboneau Holliston, Mass.
Paul Kunzel San Jose, Calif.
Rob Gross South Huntington, N.Y.
Mike Infantino Burlington, Conn.
Jody Ticer Jacksonville, Fla.
Chris Clark Eden, N.Y.
Matt Davis Stevensville, Md.
Bob Schulte St. Louis, Mo.
Lee Spitzer Columbus, Ohio
Clint Bond Cedar Hill, Texas
David Malmquist Colorado Springs, Colo.
Don Huber Tigard, Ore.
Post College Subcommittee
Tim Rossi Portland, Ore.
Bob Russell Madison, Conn.
Matt Holman San Diego, Ca..
Don Clinton Boca Raton, Fla.
Rules Subcommittee
Eric Rudolph Atlanta, Ga.
*John Titus Richmond, Va.
Chase Howse Glenside, Pa.
Jack Couch Norwalk, Conn.
Gary Alabaster Alameda, Calif.
Andrew Davis Centennial, Colo.
Walt Munze Manlius, N.Y.
Susie Knobloch (NFHS Rules Editor)
Tom Dolan (NFHS Rules Chair)
Youth Subcommittee
*Hank Molloy Cupertino, Calif.
Jono Chapin Middlebury, Vt.
Tommy Hagan Spring Hill, Tenn.
Scott Pink Granite Bay, Calif.
Matt Hogan Arnold, Md.
Jim Amen Northpoint, N.Y.
Scott Goettelman Englewood, Colo.
Jack Couch Norwalk, Conn.
Matt Myers Chanhassen, Minn.
Susie Knobloch Indianapolis, Ind.
Tom Spangenberg Dover, Mass.
Phil Connolly Danville, Calif.
Regional Operations Committee
*Jack Light (chair) Boca Raton, Fla.
George Leveille Delmar, N.Y.
Don Aiello Davis, Calif.
Kate Roper Woodinville, Wash.
*Kevin McDonald Walpole, Mass.
Tom Spangenberg Dover, Mass.
Jack Couch Norwalk, Conn.
Tucker White Ponte Vedra Beach, Fla.
Jim Old Norfolk, Va.
Kristy Visich Woodbury, Minn.
Brian DeWitt Basking Ridge, N.J.
Ashley Gersuk Chicago, Ill.
Sara Noon (Staff Liaison)
Local Lacrosse Organizations Subcommittee (LLO):
Don Aiello Davis, Calif.
Tom Spangenberg Dover, Mass.
George Leveille Delmar, N.Y.
Jack Couch Norwalk, Conn.
Chapter Effectiveness Subcommittee (CES):
Kevin McDonald Walpole, Mass.
Kate Roper Woodinville, Wash.
Tucker White Ponte Vedra Beach, Fla.
Kristy Visich Woodbury, Minn.
Jim Old Norfolk, Va.
Governance Subcommittee
Craig Brown (Chair) Longmeadow, Mass.
Jack Light Boca Raton, Fla.
Bob Perry Wilbraham, MA
Donna Broom Friendswood, Texas
Sport Development Committee
*Kevin McDonald (chair) Walpole, Mass.
Jerry Consie Duluth, GA
*Kendra Pearson Scarberry Plano, Texas
*Annie Pugh Manchester, Mass.
Scott Goettleman Englewood, Colo.
Chris Snyder Colorado Springs, Colo.
Jackson Hee Pleasanton, Calif.
Ahngelique Davis Marlton, N.J.
Joshua Christian (Staff Liaison)
Coaches Education and Recruitment Subcommittee
Chris Snyder Colorado Springs, Colo.
Jon Piper Manchester, Md.
Stacey Williams Alamonte Springs, Fla.
Lauren Anderson Portland, Ore.
Duke Whelan Cary, N.C.
Joanna Lignelli Baltimore, Md..
Erin Smith (Staff Liaison)
Officials Education and Recruitment Subcommittee
*Kendra Pearson Scarberry Plano, Texas
Tyna Marie Murphy Scottsdale, Ariz.
David Bagdan Danville, Calif.
Maggie Walsh Locke, N.Y.
Charlie Obermayer (Staff Liaison)
Athlete/Parent Education Subcommittee
Scott Goettleman Englewood, Colo.
Scott Pink Granite Bay, Calif.
Jack Couch Norwalk, Conn.
Kristen Murray Winnetka, Ill.
Jackson Hee Pleasanton, Calif.
Growth Programs and Best Practices Subcommittee
Jerry Consie Duluth, Ga.
*Legare Vest Nashville, Tenn.
Chip Flanagan San Antonio, Texas
Beth Stone Buffalo, N.Y.
Olympic Development Subcommittee
Vacant
Sports Science & Safety Committee
Margot Putukian (chair) Princeton, N.J.
Richard Hinton Baltimore, Md.
Andy Lincoln Annapolis, Md.
Shane Caswell Fairfax, VA
Randy Dick Indianapolis, Ind.
Trey Crisco Providence, R.I.
Jeffrey Mandak Enola, Pa.
Laura Darby McNally Concord, Mass.
George O'Neil Princeton, N.J.
Paige Perriello Charlottesville, Va.
Jackie Berning Colorado Springs, Colo.
Richard Ginsburg Boston, Mass.
Ruben Echemendia State College, Pa.
Douglas McKeag Portland, Ore.
Amiel Bethel Baltimore, Md.
Dave Klossner Laurel, Md.
Bruce Griffin (Staff Liaison)
Committee Liaisons
Lissa Fickert Macedonoa, Ohio (Women's Rules)
Lori Windolf Crispo Short Hills, N.J. (Insurance/Risk Mgmt.)
Valerie Walchak Springfield, Pa. (Insurance/Risk Mgmt.)
Eric Rudolph Atlanta, Ga. (Men's Rules)
John Parsons Indianapolis, Ind. (NCAA)
Strategic Planning Committee
Scott Hugdahl (chair) Eden Prairie, Minn.
Alex Alviar Missoula, Mont.
Kendra Ausby Baltimore, Md.
Craig Brown Longmeadow, Mass.
Barclay Kass Vero Beach, Fla.
*David Link Birmingham, Ala.
Michele Uhlfelder Los Angeles, Calif.
Legare Vest Nashville, Tenn.
Steve Stenersen (Staff Liaison)
Women's Game Committee
*Carter Abbott (chair) Far Hills, N.J.
*Kendra Pearson Scarberry Plano, Texas
*Legare Vest Nashville, Tenn.
*Jen Dorff Colorado Springs, Colo.
Lissa Fickert Dayton, Ohio
Melissa Anderson Greenwich, Conn.
Aubrey Andre Alexandria, Va.
Melissa D'Angelo Cold Spring Harbor, N.Y.
Tina Sloan Green Philadelphia, Pa.
Nancy Webber Charlottesville, Va.
Trisha Dean Dix Hills, N.Y.
Nadia Harmsen Buzzards Bay, Mass.
Glen Shurtleff Salt Lake City, Utah
Mac Ford Reisterstown, MD
*Annie Pugh Manchester, MA
Coaches Subcommittee
Nancy Webber (chair) Charlottesville, Va.
Kerry Watson Oviedo, Fla.
Denise Wescott West Long Branch, N.J.
Lauren Anderson Portland, Ore.
Kathy Jenkins Alexandria, Va.
Melissa D'Angelo Cold Spring Harbor, N.Y.
Sam Adey Whitefish Bay, Wisc.
Mary Hopkins Ocoee, FL
Hall of Fame Subcommittee
Jess Wilk Strosberg (chair) Earlysville, Va.
Gail Cummings Danson Clifton Park, N.Y.
Sue Tyler Bangor, Maine
Chris Sailer Pennington, N.J.
Kathleen Geiger Drexel Hill, Pa.
Josie Harper White River Junction, Vt.
Jen O’Donnell West Chester, PA
National Team Subcommittee
Anne Phillips (chair) Branford, Conn.
Kathleen Geiger Drexel Hill, Pa.
Bonnie Rosen Philadelphia, Pa.
Ricky Fried Washington, D.C.
Katie Chrest Hampstead, Md.
Officials Subcommittee
*Jen Dorff (chair) Colorado Springs, Colo.
Juliette Baker Portland, Ore.
Kathy Gibbons Bolton, Mass.
Jodi Michna Stoughton, Mass.
Peter Hyde Locke, N.Y.
Ericka Leslie Fort Washington, Pa.
Patti Cleary Alexandria, Va.
John Bazzanella Memphis, Tenn.
Dave Dunham Durham, N.C.
Tyna-Marie Murphy Scottsdale, Ariz.
Cathy Russo Fairfax, Ariz.
Laurette Payette Macedonia, OH
Mara Wager Delmar, NY
Linda Strapp Columbus, Ohio
Post Collegiate Subcommittee
Lauren Ariniello (chair) Carlsbad, Calif.
Lauren Tan San Diego, Calif.
Caroline Beasley San Diego, Calif.
Rules Subcommittee
Lissa Fickert (chair) Dayton, Ohio
Marti Fessenden Decatur, Ga.
Amy McCleary Walnut, Calif.
Laurette Payette Macedonia, Ohio
Susie Knoblauch Indianapolis, Ind.
Kristen Murray Wilmette, Ill.
Ericka Leslie Fort Washington, Pa.
Ex-Officio
Shelley Maher (FIL)
Cathy Russo (Youth Rules Interp)
Julie Meyers (NCAA)
WCLA Subcommittee
Glen Shurtleff (chair) Salt Lake City, Utah
Mindy Stone Denver, Colo.
Greg Normand Auburn Hills, Mich.
John Pellino Newburgh, N.Y.
Holly Souza St. Paul, Minn.
Adam Weinstein Atlanta, Ga.
Jen Lee San Francisco, Calif.
Kristi Stanton Winona, Minn.
Jennifer Perry Denville, N.J.
Liz Holmes McKinney, TX
Mercer Desharnais Kirkland, WA
Youth Subcommittee
Trisha Dean (chair) Dix Hills, N.Y.
Jackson Hee Pleasanton, Calif.
Nadia Harmsen Buzzards Bay, Mass.
Jon Butler Pennington, N.J.
Claudia Harris New Canaan, Conn.
Todd Breithaupt Boulder, Colo.
Sue Diffenderffer Baltimore, Md.