Board of Directors

The development of US Lacrosse policy and priorities is determined by the leadership of volunteers from all over the country who contribute their time and expertise to US Lacrosse as members of the Board of Directors, one of the nine Board Committees, or on various sub-committees.

The US Lacrosse Board of Directors meets three times each year, in January, June and September. The Executive Committee meets with staff monthly to monitor the progress of the organization.

Name Position Location Term Exp.
Don Aiello Member Experience Committee Chair Davis, CA 7/31/2019
Melissa Anderson Athlete Experience Committee Chair Greenwich, CT 7/31/2019
Chris Bartlett US Lacrosse Foundation Board Representative Owings Mills, MD 7/31/2020
Ed Calkins Chair Naples, FL 7/31/2020
Ted Dardani At-Large Waccabuc, CT 7/31/2019
Ahngelique Davis At-Large Elkins Park, PA 7/31/2020
John DeTommaso At-Large Rockville Centre, NY 7/31/2019
Kristen Garlinghouse At-Large; Executive Committee Member Atherton, CA 7/31/2020
George Graffy Board Treasurer; Finance Committee Chair Dallas, TX 7/31/2019
Kyle Harrison High Performance Committee Vice Chair Newtown Square, PA 7/31/2020
Katie Hearn Board Secretary Baltimore, MD 7/31/2019
Scott Hugdahl Athlete Experience Committee Vice Chair Eden Prarie, MN 7/31/2019
Marc Luckett Sport Growth Committee Chair Colorado Springs, CO 7/31/2019
Beth Lyman Incoming Chair Excelsior, MN 7/31/2020
Mike Murphy IMLCA Representative Hamilton, NY 7/31/2019
Kristen Murray Past Chair Wilmette, IL 7/31/2020
Anne Phillips High Performance Committee Chair Canandaigua, NY 7/31/2020
Liz Robertshaw IWLCA Representative Boston, MA 7/31/2020
Chazz Woodson At-Large Miami, FL 7/31/2019
       
Larry Quinn Counsel Parkton, Md. 7/31/2020
Tom Whiteford Counsel Baltimore, MD 7/31/2020

Executive Committee

Name Location
Beth Lyman Excelsior, MN
Ed Calkins (Chair) Naples, FL
George Graffy Dallas, TX
Katie Hearn Baltimore, MD
Kristen Garlinghouse Atherton, CA
Kristen Murray Wilmette, IL
Larry Quinn Parkton, MD
Steve Stenersen (Staff Leader) Sparks, MD
Ted Dardani Waccabuc, NY
Tom Whiteford Baltimore, MD

Ethics Advisory Subcommittee

Name Location
Adam Baker Severna Park, MD
Chris Brescia (Chair) St. Louis, MO
Jim Shaler Tampa, FL
Joe Tweed Wyckoff, NJ
Kelly Jones-Swenson Blacklick, OH
Steve Stenersen (Staff Leader) Sparks, MD

 

Finance Committee

Name Location
Cara Morris (Staff Leader) Sparks, MD
George Graffy (Chair) Dallas, TX
Jim Kanuch Alexandria, VA
Joe Mannes Dallas, TX
Marilyn Clark Hunting Valley, OH
Mark Otto Pittsburgh, PA
Tom Palmer Richmond, VA

Audit Subcommittee

Name Location
Chris Pentin Chantilly, VA
Jim Kanuch (Chair) Alexandria, VA
Robert Javerbaum (Staff Leader) Sparks, MD

Investment Subcommittee

Name Location
Cara Morris (Staff Leader) Sparks, MD
Joe Dowling Riverside, CT
Marilyn Clark (Chair) Hunting Valley, OH

Insurance/Risk Management Subcommittee

Name Location
Bob Mongeluzzi Philadelphia, PA
Bruce Griffin (Staff Leader) Sparks, MD
Chris Passavia New York, NY
Karen Trudel-Martellucci Valley Forge, PA
Kris Bremer Berne, NY
Mark Otto (Chair) Pittsburgh, PA

Sponsorship Subcommittee

Name Location
Bonnie Stein MD
John Gagliardi New York, NY
Kate Bernal (Staff Leader) Sparks, MD
Scott Seymour Norwalk, CT
Tom Palmer (Chair) Richmond, VA

 

High Performance Committee

Name Location
Anne Phillips (Chair) Geneva, NY
Darren Lowe Juno Beach, FL
Jess Wilk Charlottesville, VA
Kevin Ankrom (Staff Leader) Sparks, MD
Kevin Cassese Bethlehem, PA
Ricky Fried Columbia, MD
Skip Lichtfuss (Chair) Madison, IN

 

Sports Science & Safety Committee

Name Location
Bruce Griffin (Staff Leader) Sparks, MD
David Klossner College Park, MD
Eugene Hong Philadelphia, PA
Jackie Berning Colorado Springs, CO
Jeff Mandak Harrisburg, PA
Karen Sutton New Haven, Ct
Margot Putukian Princeton, NJ
Mark Link Houston, TX
Paige Perriello Charlottesville, VA
Rich Morgan Centennial, CO
Richard Ginsburg Boston, MA
Richard Hinton Baltimore, MD
Ruben Echemendia State College, PA
Shane Caswell Manassas, VA

Organizational Liaisons

Name Location
Andy Lincoln Bethesda, MD
Bob Colgate Indianapolis, IN
John Parsons Indianapolis, IN
Mark Otto Pittsburgh, PA
Nina Walker Durham, NC

Research Subcommittee

Name Location
Eugene Hong Philadelphia, PA
Karen Sutton New Haven, CT
Mark Link Houston, TX
Shane Caswell Manassas, VA

Player Development & National Team Subcommittee

Name Location
Jackie Berning Colorado Springs, CO
Jeff Mandak Harrisburg, PA
Richard Ginsburg Boston, MA
Richard Hinton Baltimore, MD

Injury Surveillance & Prevention Subcommittee

Name Location
David Klossner College Park, MD
Jim Williams Washington, D.C.
Paige Perriello Charlottesville, VA
Ruben Echemendia State College, PA

Athlete Experience Committee

Name Location
Alicia Groveston Grand Rapids, MI
Ann Carpenetti (Staff Leader) Sparks, MD
Aubrey Whittier Washington, D.C.
Dave Seidman Yardley, PA
David Malmquist Colorado Springs, CO
John Bazzanella Memphis, TN
Melissa Anderson (Chair) Greenwich, CT
Scott Hugdahl (Chair) Eden Prarie, MN

Women's Rules Subcommittee

Name Location
Aubrey Whittier (Chair) Washington, D.C.
Barb Martinichio Binghamton, NY
Caitlin Kelley (Staff Leader) Sparks, MD
Elaine Stowell Poway, CA
Jeff Grose Seattle, WA
Mac Ford Reisterstown, MD
Lauren Nowak Grand Rapids, MI

Men's Rules Subcommittee

Name Location
David Seidman Yardley, PA
Rick Lake (Staff Leader) Sparks, MD
Walt Munze Manlius, NY

Coach Development and Recruitment Subcommittee

Name Location
Alicia Groveston (Chair) Grand Rapids, MI
Brian Holman UT
Chris Mason MA
Corey Holiday NE
Dom Starsia VA
Katie Chrest Erbe IN
Kevin Greene (Staff Leader) Sparks, MD
Mary Hopkins Ocoee, FL

Official Development and Recruitment Subcommittee

Name Location
Charlie Obermayer (Staff Leader) Sparks, MD
Dave Malmquist (Vice Chair) Colorado Springs, CO
Jody Ticer Jacksonville, FL
John Bazzanella (Chair) Memphis, TN
Mike Infantino Burlington, CT
Sue Perkins Freeport, ME
Susan Ford Harbor Springs, MI

Recognition & Culture Subcommittee

Name Location
Feffie Barnhill (Chair) Wilmington, DE
Caitlin Kelley (Staff Leader) Sparks, MD
Rick Lake (Staff Leader) Sparks, MD

 

Member Experience Committee

Name Location
Don Aiello (Chair) Davis, CA
George Leveille Albany, NY
Jim Old Williamsburg, VA
Kate Roper Seattle, WA
Mark Hogan (Staff Leader) Sparks, MD
Mike Stears Niwot, CO
Stacie McKay Houston, TX
Theresa Sherry Emeryville, CA

Lacrosse Organization Subcommittee

Name Location
Christine Haberman MA
Dave Wollin WI
Eric Geringswald NY
Mark Bodo TN
Phil Greenwood CT
Ross Waetzman PA
Ryan Boyle NJ
Steve Kirr (Staff Leader) Sparks, MD

Chapter Effectiveness Subcommittee

Name Location
Allan McLiverty Rochester, NY
Dave Cerny Cleveland, OH
Jeff Proznik Dallas, TX
Joe Helzep Portland, ME
Kevin McDonald Walpole, MA
Leslie Sherman Zionsville, IN
Phil Schneider Niantic, CT
Steve Kirr (Staff Leader) Sparks, MD

 

Sport Growth Committee

Name Location
Andrew Lee Glastonbury, CT
Chris Rotelli Woodside, CA
Josh Christian (Staff Leader) Sparks, MD
Katie Hearn Baltimore, MD
Marc Luckett (Chair) Colorado Springs, CO
Susie Chase Stevenson, MD
Zach Matthews Austin, TX
Beth Lyman  Excelsior, MN

Diversity & Inclusion Subcommittee

Name Location
Eboni Preston-Laurent (Staff Leader) Sparks, MD
Jen Nardi Valley Cottage, NY
Jeremy Ardrey Charlotte, NC
Katie Hearn (Chair) Baltimore, MD
Kevin Pearson Colorado Springs, CO

Grant Subcommittee

Name Location
Brian Carcaterra Briarcliff Manor, NY
Damian Davis Baltimore, MD
Meghan Chaplick (Staff Leader) Sparks, MD
Susie Chase (Chair) Stevenson, MD

Marketing Subcommittee

Name Location
Beth Lyman (Chair) Excelsior, MN
Andy Hayes Philadelphia, PA
John Jiloty Buffalo, NY
Mark Hogan (Staff Leader) Sparks, MD
Mitch Belisle New York, NY

 

Questions?

We want to answer your questions.

Contact Us